RospudaRospuda - trasa na 4 dni

Opis: Rospuda to najdziksza z polskich nizinnych rzek. Szybki nurt, powalone drzewa i płycizny zapewniają wspaniałą zabawę. Jednak nie musisz być doświadczonym kajakarzem by nią popłynąć, pogoda ducha, uśmiech i ochota na przygody wystarczą.

Szlak: Rospuda przepływa przez dwie krainy: Pojezierze Suwalskie i Puszczę Augustowską. Na jej szlaku, liczącym 74km, napotkamy 9 małych i większych jezior. W odcinku górnym rzeki zobaczymy wiele kamienistych mielizn. Pojawiające się na wzgórzach świerki i porozrzucane na brzegach jezior głazy nadają krajobrazowi nieco górski wygląd. W dolnym natomiast czekają na nas bystrza, płycizny i wykroty drzew. Stopniowo pojawia się więcej drzew liściastych, a rzekę otacza głęboka, mroczna zieleń. Niezapomnianą atrakcją szlaku są krótkie odcinki o spadku dochodzącym do 3,5% - nie spotykanym na żadnej innej nizinnej rzece w Polsce.

Trasa 4 dniowa
   1. Jezioro Rospuda Filipowska - Jezioro Sumowo - 15km - 22km
   2. Jezioro Sumowo - Małe Raczki - 16km
   3. Małe Raczki - Święte Miejsce - 15km
   4. Święte Miejsce - Augustów (Półwysep Goła Zośka) - 17km


Rospuda - jednodniowe spływy kajakowe (najciekawsze odcinki)

Rospuda - dla ambitnych

Koszt: 30zł/osoba

Trasa: Jezioro Garbaś - Jezioro Bolesny - 17 km, ok. 5 godzin

Minimalna liczba uczestników 6 osób.

Trasa niebywale malownicza z elementami krajobrazu górskiego. Nurt wartki, powalone drzewa ze zwisającymi konarami nad taflę wody, żeremia bobrów. Przenoska przy starym młynie z przełomu XIX i XXw. Podczas spływu polecamy obejrzenie skansenu fortyfikacyjnego w Bakałarzewie.

10.00. Startujemy z bazy - Przystani Rospuda do miejsca zrzutu kajaków - Jezioro Garbaś.

15.30. Kończymy spływ i wracamy do bazy - Przystani Rospuda.

(Nie czekamy na spóźnialskich)

Po trudach odbytego spływu zapraszamy do posilenia się w gospodarstwie agroturystycznym Uroczysko Sumowo przy Przystani Rospuda. Przygotowujemy pyszne obiady regionalne na wcześniejsze zamówienie. Koszt - 18zł.

Rospuda - dla mniej wymagających

Koszt - 38zł/osoba

Trasa: Małe Raczki - Uroczysko Święte Miejsce - 15km, ok.4 godzin

Minimalna liczba uczestników 8 osób.

Trasa na przemian wśród łąk i lasów, kryjącą dużą ilość zwierzyny. Nierzadko można tu zobaczyć brodzące w rzece sarny. Nurt jest leniwy, jednak mielizny, rozwidlenia rzeki, kamienie, wysepki i kilka zwalonych w poprzek drzew spowodują z pewnością wzrost adrenaliny i niezapomniane przeżycia. Podczas spływu polecamy obejrzenie fragmentów pałacu Paca w Dowspudzie i Uroczyska Święte Miejsce ze świątynią chrześcijańską-cerkiewką

10.00. Startujemy z bazy - Przystani Rospuda do miejsca zrzutu kajaków - Małe Raczki

15.30. Kończymy spływ i wracamy do bazy - Przystani Rospuda.

(Nie czekamy na spóźnialskich)

Po trudach odbytego spływu zapraszamy do posilenia się i skosztowania na miejscu pysznych obiadów regionalnych np. kartacze, kiszka i babka ziemniaczana, pierogi z jagodami (po wcześniejszym zamówieniu). Koszt - 18zł.